Ultraviyole ve Sarı renk arasındaki ilişki

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print

Ultraviyole (UV) bildiğiniz gibi doğrudan maruz kalındığında ciltte yanıklara, gözde ciddi hasara ve uzun süreli maruziyette kansere dahi neden olabilen bir ışın.

Fotoğrafla ilgilenenler, UV translüminatör kullanan laboratuar personeli, gözlükçüler vs yani bir çok kişi bilir ki sarı renkli filtreler UV ışınları en iyi tutan ve UV’nin yansımasını engelleyen aparatlardandır, özellikle de donuk sarı renkli olanlar.

Doğada da sarı renk ve UV arasında da anlamlı bir ilişki vardır: mavi – yeşil renkler UV ışını bol miktarda yansıtırken, sarı renk ise UV ışığı absorbe eder (emer).

Bunun doğadaki anlamı kısaca şudur: UV ışığa karşı duyarlı olan daha doğrusu hedefini UV aracılı görüntüleme sistemi ile algılayan böcek türü canlılar mavi ve yeşil renkli cisimleri yeşil ve kırmızı olarak veya ilgisini çekmeyecek başka bir renk olarak algılarken sarı renkli cisimleri ise her zaman sarı renkli algılarlar, çünkü sarı renk UV ışığı emeceği ve yansıtmayacağı için farklı bir renk spektrumunun oluşmasını engeller. Bunun bizim için önemli olan yönü: bitkilerin genel olarak üreme ile ilgili kısımları sarı renklidir ve UV görüntüleme sistemine sahip böcekler hiçbir zaman sarı rengi farklı bir renk olarak algılamayacaklarından bitkileri tozlama işini aksatmazlar ve dolayısı ile insanların beslenmesi için bitkiler çoğalmaya devam ederler.

Updated: Ocak 25, 2017 — 7:16 pm