Ozon Tedavisi Zayıflatır mı?

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print

Modern tıptaki son gelişmelere rağmen hala çözüm sağlayamadığı alanlar bulunmaktadır. Bu nedenle toplum hâlâ tamamlayıcı ve alternatif tıp uygulamalarına güven duymakta ve çok sayıda hastalığın tedavisinde bu tür yaklaşımlara karşı yaygın ve hızlı bir şekilde talep artmaktadır. Alternatif tedavinin gözde uygulamalarından birisi olan ozon tedavisi ülkemizde de uzun yıllardır özel tedavi merkezlerinde uygulanmaktadır. Modern tıp dışındaki uygulamalara karşı toplumda artan bu ilgi, Sağlık Bakanlığının konuya odaklanmasına ve Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü altında “Geleneksel, Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Daire Başkanlığı” kurulmasına neden olmuştur. Böylece bu tür tedavilerin resmi olarak kabul edilmesinin ve gerektiğinde tedavi giderlerinin hasta sigortalarınca ödenmesinin önü açılmıştır. Sağlık Bakanlığı yapısındaki bu yeni oluşum, ozon tedavisi nezdinde daha birçok alternatif tedavinin resmi olarak hastalara arz edilmesine ön hazırlık olarak, bu tedavi uygulamalarını araştıran bilimsel komisyonların kurulmasını sağlamıştır. Ayrıca 27 Ekim 2014 tarih ve 29158 sayılı Resmi Gazetede “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği” yayınlanarak bu tür tedaviler belirli kurallar çerçevesine oturtulmuştur [1].

Bu alternatif tıbbi yaklaşımların hemen hepsinde olduğu gibi bunların içinde en yaygın uygulamalardan biri olan ozon tedavisi için de, komisyonlardaki bilim insanlarını zorlayan en önemli sorun bu tür uygulamalar hakkında yeterince bilimsel araştırmanın bulunmamasıdır. Fakat böylesi bilimsel dayanaktan yoksunluğa rağmen, hâlihazırda ülkemizde milyonlarca hasta ozon tedavisi almış ve hâlâ da almaya devam etmektedir. Bu yönüyle ozon tedavisi yanlış ve gereksiz endikasyonlarda kullanıma açık olarak hayatımızdaki yerini korumaktadır.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de insanlarda oluşan kozmetik sorunlar, özellikle bayanlar olmak üzere, kontrolsüz çözüm arayışlarına neden olmakta ve alternatif tedavilere bu alanda gün doğmaktadır. Bu kontrolsüz arayış, hakkında yeterli bir bilgi olmamasına rağmen kulaktan dolma haberlerle insanların alternatif tedavilere yönlenmesine ve çok pahalı olabilmelerine rağmen bu uygulamaları sorgulamadan almalarına neden olmaktadır. Bu kozmetik sorunların en önde geleni belki de aşırı kilo halidir. İnsanlar çok kolay ve zevkli yollarla aldıkları fazla kilolarını, maalesef yine “kolay ve zevkli yollarla kaybetmek” gibi pratikte imkânsız bir şekilde geri vermek istemekte veya farklı alternatif veya bitkisel uygulamalar adı altında kendilerine yine kolay bir yol çizmektedirler. Bu kolay yöntemlerden yıldızı parlayanlardan birisi de ozon tedavisidir. Sosyal medyada ozon tedavisinin kilo verdirdiğine yönelik bilgiler yaygın olarak yer bulmaktadır. Biraz irdelendiğinde bu bilginin hiçbir bilimsel veriye dayanmadığı görülecektir. Fakat nadiren de olsa ozonun kilo verme üzerindeki etkinliğini bilimsel ve doğru olarak ele alan ve bu yönüyle hastaları yanlış yönlendirmeyen internet siteleri de mevcuttur [2]. Halen, sadece bir bilimsel çalışmada ozonun kilo verdirme üzerine etkileri araştırılmış [3], diğer bir çalışmada ise başka bir konu üzerinde çalışılırken ozonun kilo verdirici etkilerine kazara tanık olunmuştur [4]. Bu çalışmalar hariç ozonun doğrudan kilo verdirici etkilerinin olduğunu istatistiksel olarak ispatlayacak bilimsel çalışma bulunmamaktadır.

Son olarak, kolay ve zorlanmadan kilo vermek isteyenlere durumlarını bir örnekle açıklamak yerinde olacaktır. Ekonomik kaygılardan ötürü nasıl biz insanların kazandıkları fazla paraları birikime döndürüp, kasalarımızda veya banka hesaplarımızda saklama durumumuz varsa; insan vücudunun da aldığı fazla besinleri zor zamanlarda kullanmak üzere yağ hücreleri (adiposit) denen kasalarda saklama ve birikime çevirme özelliği vardır. Ve yine, nasıl biz insanlar kazancımızda bir azalma olmadan kasa ve bankalarımızdaki bu birikimlerimizi günlük hayatımızda kullanıp eritmiyorsak; vücudumuz da onların birikimleri olan yağlarını, midemize fazla miktarda giren ve enerjiye dönüştürülen besin miktarında bir azalma olmadan kullanmayacak ve eritmeyecektir. Ozon tedavisini illa da kullanayım diyenlere ise, en azından bunu bir diyet ve egzersiz eşliğinde yapmalarını önermek yerinde olacaktır. Böylece ozon tedavisinin şimdilik hayallerdeki etkisini gerçek hayatta görebileceklerdir.

 

Kaynaklar:

[1] http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/10/20141027-3.htm

[2] http://www.oxozon.com/tr/icerik/19/ozon-tedavisi-ve-zayiflama

[3] Spielmann A, Rochowanski E, Kofler B. [The role of ozone within the scope of the “Figurella Program”].[Article in German] Beitr Gerichtl Med. 1990;48:87-91.

[4] Steinhart H, Schulz S, Mutters R. Evaluation of ozonated oxygen in an experimental animal model of osteomyelitis as a further treatment option for skull-base osteomyelitis. Eur Arch Otorhinolaryngol. 1999;256(3):153-7.

 

Updated: Temmuz 29, 2019 — 10:41 am