Halk Sağlığı Uzmanı Hekim Ne İş Yapar?

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print

Birçok insan bilmiyordur, tıp fakültelerinde Halk Sağlığı Anabilim Dalları var ve buralarda hekimlere 4 yıl süresince eğitim verilerek Halk Sağlığı Uzmanları yetiştiriliyor (eskiden eğitim süresi 3 yıldı, sanırım bu sürede iyi halk sağlıkçı yetişmeyeceğine karar verilmiş ki, süre 4 yıla çıktı). Halk Sağlığı klinik bir branş: tıpkı dahiliye, kadın doğum, pediatri gibi. Yani tıpkı dahiliye uzmanı, genel cerrahi uzmanı olmak isteyen hekimler gibi halk sağlığı uzmanı olmak isteyen hekimler Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) halk sağlığı bölümlerini tercih ediyorlar, yani bunlar da diğerleri gibi hasta muayene ve tedavi etme yetenek ve kabiliyetine sahip normal hekimler.

Şimdi diyeceksiniz ki “eee ne olmuş, halk olarak tıptaki her branşı bilmek zorunda mıyız?”. Tabii ki bilmek zorunda değiliz, ama bu branşın bir özelliği var; isminden anlayabileceğiniz gibi bu branşın uzmanları halkın sağlığı için, yani bizim daha sağlıklı olmanız için çalışıyorlar. Birçoğunuzun aklına hemen bir soru daha gelecek: madem ki tıp fakültelerinde bizim daha sağlıklı olmamız ve hasta olmamız için çalışan bilim adamları ve uzman hekimler var o zaman niçin toplumlar gittikçe daha sağlıklı olmuyor, niçin kanser, şeker hastalığı gibi hastalıklar geçmişe göre daha sık görülüyor? Bu sorunun cevabıyla uğraşmak yerine ben size halk sağlığı uzmanları ne iş yapar onu anlatmaya çalışayım, belki sizin kafanızda bir cevap oluşturabiliriz.

Öncelikle şunu vurgulamak lazım: siz bir bilim dalı kurup da ismine “Halk Sağlığı” derseniz, emin olun ki bu bölümün kurucusu bile halk sağlıkçı ne iş yaparı iki satırda anlatamaz. Ama dahiliye, çocuk, kadın doğum vs uzmanına sorsanız şu grup hastalıkları muayene ve tedavi ederim diyebilir, bırakın uzman hekimi tıpla hiçbir ilgisi olmayan bir insan da bunları bilir. Halk sağlığı uzmanına sorarsanız kendisinin “Sağlık hizmetlerini planlama ve organize etme, toplumun sağlığını korumaya ve geliştirmeye yönelik her tür faaliyeti planlama, sağlığın finansmanını planlama, toplumda sağlık eğitimini planlama vs gibi sağlıkla ilgili her tür faaliyette yönetici – planlayıcı vs bir rol biçecektir kendisine, ama buna kendisinin bile inanması güç, çünkü Türkiye’nin tarihinde halk sağlıkçı bir sağlık bakanı olmamış, Sağlık bakanlığında çalışan halk sağlıkçı müsteşar bile sayılı, bunu da geçtik sağlık bakanlığında görev yapan kişilerin çok azı halk sağlığı uzmanı hekim. Demek ki yöneticiler de halk sağlığı uzmanlarının bu işleri yapabileceğini anlayamamış ya da inanmamış.

Bu işi daha iyi anlayabilmek için gelin bu branşın isminde biraz değişiklik yapalım. Halk Sağlığı yerine Koruyucu Hekimlik veya eskiden olduğu gibi Hijyen diyelim. Eminin kafanızda bazı şeyler şekillenmeye başlayacaktır: “benim musluğumdan akan sulardan koruyucu hekimlik uzmanları sorumlu, benim beslenmemden kaynaklanabilecek kanser vs gibi hastalıkları önlemek için koruyucu hekimlik uzmanının sözlerini dikkate almalıyım, işim nedeniyle oluşabilecek hastalıkları koruyucu hekimlik uzmanı bana anlatabilir, televizyonda ne hekimi olduğunu bile bilmediğim kişiler yerine koruyucu hekimlik uzmanları çıkıp anlatmalı daha sağlıklı olmanın yollarını vs vs.”. Ancak sakın halk sağlığı uzmanlarının tamamının bu işleri yaptığı hissine kapılmayın hemen, bazıları tabii ki yapıyor, ama geneli bu işlerle meşgul değil açıkçası.

Biraz daha olayı idealize edersek: koruyucu hekimlik uzmanı sizin 30-40 yıl sonranızı ortaya koyabilecek bilgi ve deneyime sahip bir hekimdir, ve sizin ileride karşılaşabileceğiniz hastalıkları yıllar öncesinden öngörüp sizi bu hastalıklardan korumak için çabalar yani hayatını size vakfeder. Diğer hekimler gibi hasta olunca bana gel bir bakalım demez, siz hipertansiyon nedeniyle hayat boyu ilaç kullanmaya mecbur kalmadan yıllar önce sizi korumaya ve bu akibetten kurtarmaya çalışır. Tepenin arkasındaki tehlikelerin farkındadır ve o tehlikelere değil de sağlıklı bir yaşam yoluna sizi yönlendirmeye çalışır. Diğer hekimler siz hasta olduğunuz sürece varlıklarını sürdürebilirler ve siz hasta iken yanınızdadırlar, ilaç firmalarının para kazanması sizin hasta olmanıza bağlıdır, siz ne kadar hasta olursanız ilaç firmaları o kadar mutlu olacaktır; ama koruyucu hekimlik uzmanları iyi günde kötü günde, hastalıkta sağlıkta, siz fakirken veya zenginken hep yanınızdadırlar. Diyeceksiniz ki bu evlilik yeminine benziyor, HAYIR DAHA FAZLASI, çünkü koruyucu hekimlik uzmanları sizi hiçbir zaman terk etmez ve siz doğarken de ölürken de yine yanınızda olurlar (bunları yazarken ben de heyecanlandım, böyle bir hekim bulursanız dizinin dibinden ayrılmayın derim). Halk sağlığı uzmanları yukarıdaki görevleri benimseseler emin olun tüm belediyelerde, büyük şirketlerde, devlet kadrolarında, televizyonlarda birçok halk sağlıkçı görürdünüz.

Şimdi niye halk sağlıkçılar böyle davranmıyor diye düşünebilirsiniz, ama onların bu şekilde davranmaları için bize düşen görevler var: suyunuz kötü diye mi düşünüyorsunuz, bir tıp fakültesinin halk sağlığı bölümüne telefon açın suyunuzun durumunu sorun, çocuğunuz sık sık hastalanıyor mu açın telefon ne tür önlemler almanız gerektiğini sorun, şehrinizdeki bir fabrikadan mı şikayetçisiniz açın gidin halk sağlığı uzmanına veya bölümüne bu fabrikadan kaynaklanabilecek sağlık sorunlarını anlatmasını isteyin, daha sağlıklı olmak için ne yemeniz nasıl beslenmeniz gerektiğini mi öğrenmek istiyorsunuz sorun anlatsınlar size. Bu işlerin görevleri olduğunu unutmuş veya öğrenmemiş olabilirler, onların görevi olduğunu hatırlatmak yine bizim görevimiz sonuçta.

SİZ GÖREMEYEBİLİRSİNİZ, AMA ÇOCUKLARINIZIN – TORUNLARINIZIN SAĞLIĞINI KORUYACAK KORUYUCU HEKİMLİK UZMANI DOKTORLAR YETİŞTİRMEK İÇİN LÜTFEN BİRŞEYLER YAPIN.

Updated: Mart 25, 2017 — 11:05 pm