Detoks Pedleri Faydalı mı???

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print

“Su Arıtma Cihazı Tanıtımlarında Hile mi Yapılıyor?” başlıklı yazıdan sonra aklıma detoks için ayak tabanına konularak kullanılan bantları/pedleri araştırmak geldi.

Sonuçta bu pedlerde de kullanıma başlanan ilk günlerde yoğun bir koyu renk oluşuyor ve kullanıma devam edildikçe renk değişimi azalıyor ve sonunca nereyse hiç renk değişimi meydana gelmiyor: ürünün üreticileri de bunun vücudun temizlendiğine işaret ettiğine kanıt olduğunu ileri sürüyorlar.

Ürünü inceleyince gerçekten üreticilerin dedikleri her şeyin doğru olduğunu ama söylemedikleri bazı küçük ayrıntılar (!!!) olduğunu gördüm.

Birincisi ürünün içeriğinin tamamen doğal olduğunu söylüyorlar oysa konuyla ilgili yapılan bir araştırmada ürünün içinde ağır metaller olduğu ve bunlardan birisinin de demir olduğu saptanmış. Bu tür detoks ürünlerinde demir bulunması renk değişimini net olarak açıklıyor: yani ürünün içerisinde yer alan demir insan terindeki klorür ile reaksiyona girerek pedin kahverengiye dönmesine neden oluyor.

Ancak ortada üreticinin halen kendini savunacağı bir nokta kalıyor: düzenli kullanımla bu renk değişimi azalıyor ve sonlara doğru artık pedler renk değiştirmiyor, bunu nasıl açıklayacaksınız? İşte bu noktada üretici dahiyane bir yaklaşım sergiliyor ve terleme şikayeti olanlar için hazırlanan bir çok ürünün yapısına giren bir maddeyi pedlerin içine yerleştiriyor: bu madde bildiğimiz KİL. Kil ciltteki sebase bezlerin yağ üretimini azaltarak terlemeyi ve kokuyu azaltan bir madde. Hergün bu pedi ayak tabanına uygulayan kişinin bu bölgedeki yağ ve ter bezleri zaman içinde fonksiyonunu kaybetiği için o bölge terlemiyor ve sonuç olarak vücudun o bölgesinden klorür çıkıp peddeki demirle reaksiyona girmiyor ve kahverengi renk oluşmuyor. Kil: aşırı terleyenler için belki önerilebilecek bir madde, ama normalde böyle bir şikayeti olmayanlarda bu detoks ürünlerin kullanıldığını ve hemen hiçbir zaman topuğumun altı çok terliyor diye bir şikayetle karşılaşmadığınızı düşündüğünüzde yapılanın vücudu tahripten başka birşey olmadığını rahatça görebilirsiniz.

Updated: Mart 26, 2017 — 7:03 am